Pakiety Medyczne dla firm - czym są i jakie korzyści dają?
Prywatna służba zdrowia zapewnia kompleksową opiekę medyczną i staje się coraz bardziej popularna i pożądana na rynku. Nie tylko indywidualne osoby i rodziny, ale także firmy mogą skorzystać z prywatnych pakietów medycznych. Dają one gwarancję pełnej i wartościowej opieki zdrowotnej, dostępu do wielu specjalistów, a także badań diagnostycznych i laboratoryjnych oraz różnorodnych zabiegów. Pracodawcy oraz pracownicy skorzystają na pakietach medycznych. Jest to satysfakcjonujący, pozapłacowy benefit, który uatrakcyjni oferowane stanowisko. Dowiedz się więcej czym jest pakiet medyczny, jakie płyną z niego korzyści i jak wybrać pakiet medyczny dla firmy.
Pakiety Medyczne dla firm - co to jest?
Pakiet medyczny to prywatna usługa zdrowotna, która staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków. Jest to dobrowolne świadczenie, które umożliwia dostęp do wielu konsultacji lekarskich, badań, czy zabiegów w prywatnych klinikach zdrowotnych. Pakiety medyczne występują najczęściej w formie umowy na 12 miesięcy, które po tym okresie można wypowiedzieć lub przedłużyć na czas nieokreślony. Warianty płatności za abonament ustalane są indywidualnie, zazwyczaj istnieje możliwość dokonywania płatności miesięcznej, kwartalnej, półrocznej lub rocznej z góry.
Prywatny pakiet medyczny może być wykupiony indywidualnie, ale często zdarza się, że firmy, chcąc zadbać o swoich pracowników, decydują się na ich zakup dla wszystkich zatrudnionych. Taki dodatek pozapłacowy jest bardzo ceniony w świecie pracy i stanowi ciekawe, alternatywne rozwiązanie dla publicznej służby zdrowia, która często nie spełnia wszystkich oczekiwań. Pakiet medyczny dla firmy dobierany jest indywidualnie pod potrzeby pracowników i rodzaj oraz charakter miejsca pracy.
Jakie korzyści dają pakiety medyczne dla pracowników?
Jest bardzo wiele korzyści, które płyną z pakietów medycznych dla firm. Poza tymi oczywistymi jak wsparcie, ochrona i opieka nad swoimi pracownikami oraz chęć zapewnienia im bezpieczeństwa i dogodnych warunków do rozwoju, pakiety medyczne dla firm posiadają również inne plusy.
Przede wszystkim, trzeba się zastanowić co zawiera abonament medyczny. Pakiety medyczne zapewniają dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, a także różnorodnych badań i zabiegów. W ofercie operatora medycznego znajdziemy możliwość bezpłatnych i nielimitowanych wizyt m.in. do kardiologa, neurologa, endokrynologa, czy chirurga ogólnego. Pakiety można również dopasować do potrzeb pracowników i rozszerzyć je o konsultacje u anestezjologa, onkologa i lekarza specjalistę rehabilitacji. Dodatkowo, pakiety medyczne oferują bezpłatne badania i specjalistyczne zabiegi. Pracownicy mogą skorzystać z podstawowych zabiegów pielęgniarskich, ogólnolekarskich, alergologicznych, okulistycznych i ortopedycznych, ale także z badań diagnostycznych - od morfologii krwi, przez badania poziomu glukozy i konkretnych hormonów, po testy bakteriologiczne i nowotworowe. Dzięki pakietom medycznym wykonanie: tomografii komputerowej głowy, kręgosłupa, rezonansu magnetycznego, czy gastroskopii nie będzie stanowiło problemu.
Pakiet opieki medycznej zawiera również uproszczenie w postaci zamawiania recept poprzez internet czy telefonicznie, co pozwala podnieść satysfakcję naszych pracowników i bezpieczeństwo medyczne.
Ponadto, prywatna opieka medyczna wiąże się z niskimi kosztami. Abonament opłacany jest miesięcznie i nie stanowi finansowego obciążenia, w porównaniu do jednorazowych wizyt lub badań, które mogą być bardzo kosztowne. Dodatkowo pacjent oszczędza czas. Nie musi czekać długich godzin w kolejkach, tylko przychodzi do lekarza na ustaloną godzinę. Okaże się to zaletą również dla pracodawcy - jego pracownik ma możliwość dostosowania wizyty do swoich spraw służbowych, dzięki czemu nie straci dnia pracy.
Poza tym, biorąc pakiety medyczne dla firm, można podpisać umowę na medycynę pracy. Takie rozwiązanie wiąże się z dużą wygodą dla pracowników i pracodawcy. Przede wszystkim ogranicza biurokrację, umożliwia dostęp do szerokiego zakresu badań na każdym etapie pracy, pozwala na zarządzanie badaniami przez pracodawcę i usprawnia ogólne funkcjonowanie firmy.
Z punktu widzenia pracodawcy pakiety medyczne także mają wiele zalet. Co ważne, sam pracodawca i cały zarząd mogą skorzystać z oferty pakietów medycznych i uczestniczyć w ochronie zdrowotnej całej firmy. Istnieje również możliwość zaliczenia kosztów abonamentów medycznych do kosztów uzyskania przychodu. Oprócz tego oferowanie prywatnej opieki medycznej poprawia wizerunek firmy, poprawia poziom zaufania pracowników i uatrakcyjnia proponowane stanowiska.
Jak wybrać pakiet medyczny dla firmy?
Najtrudniejszym, ale zarazem najważniejszym zadaniem jest wybór odpowiedniego pakietu medycznego. Na rynku prywatnych placówek medycznych znajdziemy wiele różnorodnych opcji, które zadowolą zarówno pracowników, jak i pracodawców. W dobraniu najlepszej oferty należy kierować się kilkoma wytycznymi.
Po pierwsze, dowiedz się, jakie potrzeby i oczekiwania mają Twoi pracownicy. Spytaj ich, jak wyobrażają sobie opiekę zdrowotną i jakie benefity mają dla nich największe znaczenie.
Po drugie, weź pod uwagę ich ogólny stan zdrowia. Zastanów się, czy standardowe pakiety, oferujące podstawowe badania i wizyty u najpowszechniejszych specjalistów wystarczą Twoim pracownikom, czy lepszym rozwiązaniem byłoby poszerzenie oferty.
Po trzecie, rozważ wiek swojej kadry. Sprawdź, czy istnieją zasady co do minimalnego lub maksymalnego wieku przyjęcia do pakietu. A także, zdecyduj się na takie świadczenia, które będą odpowiednie dla pracowników w danym wieku. Osoby starsze bardziej skorzystają z wizyt u kardiologa, czy reumatologa, niż ich młodsi współpracownicy.
Inną kwestią wartą zastanowienia jest płeć. Jeśli w swojej firmie zatrudniasz wiele kobiet, warto rozważyć poszerzenie pakietu medycznego o prowadzenie ciąży i kompleksową opiekę ginekologa.
Kolejnym, bardzo istotnym aspektem jest miejsce zakładu pracy i zamieszkania pracowników. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, sprawdź dostępność specjalistów w swoim regionie oraz placówek medycznych. Dzięki temu ocenisz, który operator medyczny będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Następnie rozważ przedmiot karencji, czyli okresu, jaki powinien upłynąć, zanim pacjent uzyska dostęp do danego świadczenia, inaczej mówiąc czasu bezpośrednio po zawarciu umowy, w którym nie jesteśmy pod ochroną. Jest to bardzo istotny aspekt przy wyborze konkretnego pakietu. Może być także związany z prowadzeniem ciąży, specyficznych rodzajów badań.
Ostatnią, istotną kwestią do przemyślenia jest cena. Pakiety medyczne wiążą się z różnymi kosztami, w zależności od ich rozszerzenia. Musisz zdecydować jaka oferta i cena będą najkorzystniejsze dla Twojej firmy i pracowników.
Przy selekcji i wyborze idealnej oferty pomoże broker. Będzie on działać na rzecz firmy - klienta i okaże się niezastąpioną asystą w podjęciu odpowiedniej decyzji. Broker wyszuka i przeanalizuje dostępne na rynku oferty i zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Do jego zadań będzie także należało odpowiadanie na liczne pytania pracodawcy i pracowników i rozwiewanie wszelkich wątpliwości dotyczących prywatnych pakietów medycznych i pełnionych usług. Broker chętnie zorganizuje spotkanie w formie tradycyjnej lub online, podczas którego służąc swoją wiedzą i doświadczeniem, udzieli wszelkich informacji. Można na niego również liczyć podczas negocjacji i załatwiania formalności, a także w trakcie zgłaszania firmy i pracowników u operatora medycznego. Finalnie, broker zapewnia obsługę w czasie trwania umowy i można się do niego zwracać z wszelkimi wątpliwościami.
Pakiety LuxMed dla firm - najlepszy wybór?
Aby dokonać wyboru najkorzystniejszego rozwiązania, należy porównać różne pakiety medyczne. Na rynku znajdziemy bardzo wielu operatorów medycznych i ofert. Do liderów należą między innymi: LuxMed, Medicover i PZU. Ich pakiety są bardzo zróżnicowane, dlatego każda firma znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
LuxMed oferuje pakiety zarówno dla mniejszych firm - od 2 do 50 pracowników, jak i większych - liczących ponad 50 pracowników. Ich oferta jest elastyczna i dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego biznesu. LuxMed proponuje kilka wariantów prywatnej opieki medycznej - od podstawowego do kompleksowego zakresu konsultacji, badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Ceny pakietów medycznych zaczynają się już od 45 zł za pracownika.
W ofercie Medicover znajdzie się miejsce zarówno dla firm zatrudniających od 2 do 69 pracowników, jak i dla większych zakładów pracy z ponad 70 pracownikami. Ich pakiety medyczne zapewniają m.in.:
- wiele wariantów opieki medycznej, dopasowanej do potrzeb pracowników;
- szybki dostęp do świadczeń medycznych w formie tradycyjnej oraz zdalnej;
- wykonanie badań medycyny pracy nawet w jeden dzień;
- badania laboratoryjne wykonywane od ręki, odbieranie wyników badań online;
- oraz inne świadczenia medyczne.
Pakiety medyczne dla firm - oferta dobierana indywidualnie.
W PZU Zdrowie znajdziemy cztery warianty abonamentów medycznych dla firm. Od wersji Standard - zawierającej możliwość konsultacji u 16 lekarzy specjalistów i 140 rodzajów badań bezpłatnych lub z 15% zniżką, po wersję Optimum - z konsultacjami u 35 lekarzy specjalistów i wachlarzem 378 rodzajów badań bezpłatnych. PZU Zdrowie działa w ponad 600 miastach w Polsce, dlatego na pewno znajdzie się tam oferta także dla Twojej firmy.
Prywatna opieka medyczna a składki ZUS
Prywatna opieka medyczna może być alternatywą dla publicznej opieki zdrowotnej, jednak nie może jej w pełni zastąpić. Składki na ubezpieczenie społeczne ZUS w Polsce są obowiązkowe i niezależnie od posiadania prywatnej opieki medycznej, osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą je płacić. Składki te obejmują ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
W przypadku firm to pracodawca decyduje o zakresie i formie świadczenia prywatnej opieki medycznej dla pracowników. Wybór może dotyczyć ilości i rodzaju usług, dodatkowych osób, które obejmuje pakiet medyczny, czy nawet formy finansowania. Pracodawca w porozumieniu z pracownikami może zdecydować się na całościowe lub częściowe.
Prywatna opieka medyczna dla firm i przedsiębiorców często pełni funkcję benefitu, który przyciąga pracowników i poprawia satysfakcję z pracy. Obecnie jest to standard w miejscach pracy w Polsce. Prywatna opieka medyczna to cenna inicjatywa, która może zwiększyć atrakcyjność firmy i poprawić dostęp pracowników do opieki zdrowotnej.
Prywatna opieka medyczna a koszty uzyskania przychodu
Kwestia zaliczenia kosztów poniesionych za prywatną opiekę medyczną do kosztów uzyskania przychodu jest w polskim prawie nieco skomplikowana. Instytucje podatkowe klasyfikują jednak koszty na prywatną opiekę medyczną jako wydatki osobiste, które nie podlegają uznaniu za koszty związane z prowadzeniem firmy, gdyż ich głównym celem jest ochrona zdrowia przedsiębiorcy. Z tego powodu wydatki, które związane są z podstawową opieką medyczną, nie mogą zostać uwzględnione jako koszty uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością.
Prywatna opieka medyczna a podatki
Prywatna opieka medyczna, w tym abonamenty medyczne są opodatkowane i oskładkowane do ZUS-u, gdy pracownik otrzymuje w pełni darmowy dostęp do prywatnych świadczeń zdrowotnych. Gdy jednak częściowo finansuje swój pakiet medyczny, wtedy pakiet nie podlega oskładkowaniu ZUS, choć nadal obowiązuje podatek dochodowy.
Warto podkreślić, że pakiety medyczne dla pracowników stanowią istotną korzyść dla pracowników i pracodawców. Dają one możliwość dostępu do opieki medycznej na bardziej elastycznych zasadach, co z kolei może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pracowników oraz ich ogólnej satysfakcji w miejscu pracy. Pakiety medyczne dla pracowników to zdecydowanie inwestycja w zdrowie i dobrostan całej firmy. Troska o pracowników, ich zdrowie i komfort może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania, satysfakcji i efektywności w pracy.