Technologia w walce z Covidem. Dlaczego superkomputery mogą uratować świat przed pandemią?

Pandemia Covid-19 towarzyszy nam na co dzień od ponad dwóch lat. Technologia jest jedną z tych dziedzin, która zacięcie walczy z koronawirusem. W Stanach Zjednoczonych powstał superkomputer, którego celem jest określenie związków pozwalających zwalczyć pandemię. Dzięki inicjatywie IBM (International Business Machines) prowadzone są złożone obliczenia, które pozwalają poznać kluczowy proces w namnażaniu się wirusa.


SPIS TREŚCI


  1. Technologia vs. Medycyna
  2. Chmura obliczeniowa w służbie zdrowia
  3. Superkomputer w walce z koronawirusem


Technologia vs. Medycyna

Rozwój technologii widać na każdym kroku naszego życiu. Medycyna jest tylko jednym z wielu sektorów, które prężnie korzystają z dobrodziejstw, jakie daje technologia. W związku z tak licznym rozwojem technologicznym w branży medycznej powstał nowy obszar działań - tak zwany tech-med. Do najnowocześniejszych technologii w medycynie zalicza się chociażby druk 3D, pozwalający opracować projekt tabletek indywidualnie dopasowanych do pacjentów, tworzyć sztuczne organy czy narzędzia chirurgiczne. Równie istotną rolę odgrywa tutaj robotyka - przykładem może być autonomiczny robot szpitalny, który dostarcza pacjentom lekarstwa oraz żywność. Dzisiejsza służba zdrowia stoi w obliczu wielu wyzwań. Rewolucja cyfrowa pozwoliła na łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze przechowywanie danych pacjentów oraz ułatwiła możliwość korzystania z rejestracji czy dostępu do badań. Wszystko to bazuje na potężnych maszynach, takich jak serwery VPS, które wymagają odpowiedniej administracji serwerami, czyli opieki odpowiednio wyszkolonych osób. Nie ulega dzisiaj wątpliwości, że nowe technologie i sztuczna inteligencja znacząco ulepszyły efektywność działania placówek zdrowia, a także możliwości leczenia i diagnostyki.

Chmura obliczeniowa w służbie zdrowia

Chmura obliczeniowa z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, szczególnie dzięki łatwemu zastosowaniu jej w tworzeniu aplikacji webowych czy mobilnych w modelu typu SaaS, czyli Software as a service. Administracja serwerami bazujących na chmurze opiera się na trochę innych działaniach, niż administrowanie chociażby serwerów VPS. Zalety, jakie niesie ze sobą wykorzystanie tej technologii sprawiły, że jest to chętnie używane rozwiązanie w medycynie. Głównymi zastosowaniami chmury w medycynie jest ułatwione archiwizowanie danych, prowadzenie międzynarodowych programów badawczych czy usprawnienie wymiany informacji pomiędzy placówkami medycznymi w celu, chociażby skuteczniejszej walki z pojawiającymi się epidemiami, czy innymi zagrożeniami dla zdrowia. Nie ulega zwątpieniu, że zastosowanie nowoczesnych technologii chmurowych przekłada się na lepszą współpracę, która nie tylko obniża koszty, ale i pozwala lepiej chronić się przed chorobami szczególnie tam, gdzie dostęp do sprzętu może być utrudniony.

Superkomputer w walce z koronawirusem

Pandemia sprawiła, że działania naukowców, lekarzy i inżynierów połączyły siły. Moc jaką posiadają dzisiejsze urządzenia w połączeniu z wiedzą naukowców dają szansę na zwalczenie koronawirusa. Wszystko za sprawą najpotężniejszych komputerów świata, których moc obliczeniowa pozwala wykonać 200 biliardów operacji na sekundę. Warto zaznaczyć, że ta sama ilość operacji innym urządzeniom może zająć tygodnie, a nieraz miesiące. Połączenie kilkunastu maszyn, a dokładnie 16 pozwala dobrze odwzorować potencjalne rozprzestrzenianie się choroby na świecie. Wszystko to jest możliwe dzięki mocy obliczeniowej, która pozwala poznać proces fałdowania białka wirusa. Dokonanie takiej symulacji pokazuje funkcjonowanie wirusa i jego kluczowy proces w rozmnażaniu się. Komórki osoby zdrowej zainfekowane przez Covid-19 powiązane są z białkami - wirus wnika w zewnętrzną ściankę komórki, dzięki czemu dostaje się do jej wnętrza. Cały proces jest niezwykle kluczowy w walce z pandemią, gdyż pomaga on nie tylko zrozumieć działanie wirusa, co osłabić jego efektywność. Wykorzystanie superkomputerów w walce z pandemią jest szczególnie ważne gdyż pozwala sprawniej przeprowadzać badania kliniczne.

Przed nami jeszcze długa droga w zrozumieniu jak pokonać koronawirusa. Niemniej jednak działanie superkomputera wspiera walkę z pandemią i pozwala zwiększyć efekty badań. Medycyna musi łączyć się z innymi obszarami, takimi jak technologia i sztuczna inteligencja nie tylko po to, aby zwalczyć wirusa, ale aby pomóc również w badaniach nad nowotworami czy innymi ciężkimi chorobami.

Technologia a COVID