Stres - powody i sposoby zapobiegania

Człowiek w każdym wieku narażony jest na ryzyko wywołania u siebie stresu. Jego przyczyny mogą być zróżnicowane w zależności od sytuacji, jakie występują w naszym codziennym życiu.

Pojęcia stresu nie możemy rozumieć tylko na jeden sposób. Wyróżniamy je jako organiczne, metaboliczne, fizjologiczne i neuropsychiczne zaburzenia wywołane przez czynniki agresywne. Potocznie stres kojarzony jest z czymś negatywnym, jednakże ma on także pozytywny wpływ na organizm.

Stres negatywny i pozytywny

Obecnie pozytywne działanie stresu aktywizuje wszystkie siły, wyzwala adrenalinę i zwiększa koncentracje. Jednak należy pamiętać, że długotrwały stres może zburzyć nerwy i działać w sposób wyniszczający dla organizmu.

Co powoduje długotrwały stres?

Życie przytłacza nas zadaniami w pracy, szkole czy w różnych sytuacjach wymagających skupiania i dania z siebie 100 procent. Przez stres możemy borykać się z dyskomfortami, takimi jak nerwica, częste bóle głowy czy złe samopoczucie. Musimy za wszelką cenę ograniczać sytuacje stresowe i nie zamartwiać się na zapas.

Czy choroby warto bagatelizować?

Nasze społeczeństwo często lekceważy objawy chorób takich jak nerwica, depresja lub podobne zaburzenia psychiczne. Nerwica bardzo często bagatelizowana jest wmawianiem, że to przewrażliwienie. Jej leczenie wymaga środków farmakologicznych lub psychoterapii. Depresja jest kolejną przypadłością lekceważącą przez ludzi. Jest oficjalnie zakwalifikowana jako choroba prowadząca do śmierci. Każdego roku tysiące osób popełnia samobójstwa lub doprowadza do poważnych samookaleczeń na skutek depresji, wywołanej ciągłym stresem w domu i w pracy. Jeśli zauważysz u siebie lub kogoś znajomego objawy depresji, koniecznie podejmij odpowiednie działania, gdyż ta choroba nie ustępuje samoistnie.

Jakie nawyki warto postawić sobie, zmniejszając ryzyko stresu?

  • Powinniśmy odpocząć od pracy nie zabierając jej do domu i odwrotnie swoich zmartwień nie przelewać w pracy.
  • Odwiedzajmy lekarzy i róbmy podstawowe badania .
  • Nie bądźmy pracoholikami, każdy ma prawo do odpoczynku.
  • Aromaterapia pomaga zredukować stres - kup świece sojową
  • Uprawiajmy sport lub inny rodzaj aktywności sportowej, to dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
  • Zdrowo się odżywiajmy.
  • Rozmawiajmy o swoich problemach z ważnymi dla nas osobami.
  • Znajdźmy odprężające hobby.

Jak zmiejszyć ryzyko stresu?