E-L4 - Elektroniczne Zwolnienie Lekarskie

W dobie rozwijającej się technologii, bez wychodzenia z domu możemy załatwić swoje urzędowe i zakupowe potrzeby. To dzięki internetowi coraz częściej sięgamy po korzyści on-line. Wprowadzenie zwolnień on-line, to znaczące ułatwienie dla osób chorych, którzy musieli taki dokument przekazać pracodawcy w ciągu 7 dni od wystawienia, a stan zdrowia im na to nie pozwalał.

Czym jest e-zwolnienie?

Jest to takie samo zwolnienie jak w formie papierowej, tylko forma elektroniczna jest bardziej wygodna. E-Zwolnienie jest główną formą wystawiania zwolnienia lekarskiego, która obowiązuje od 01.12.2018 r. W związku z tym, że jest to elektroniczna forma dokumentu, wystawione przez lekarza L4 przekazywane jest automatycznie do pracodawcy lub do ZUS-u.

Korzyści e-zwolnienia

E-zwolnienia, to wygoda dla pracownika, pracodawcy oraz lekarza. Nie musisz się martwić o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, jeśli wypłaca Ci go pracodawca. Wniosek o zasiłek składać wciąż muszą natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz ci, którym to ZUS wypłaca świadczenie chorobowe. Jeśli pracodawca nie posiada profilu PUP, otrzyma papierowe zwolnienie, które w ciągu 7 dni będzie musiał zanieść do pracodawcy. Kolejną korzyścią jest szybkość wydawania zwolnienia. Wystarczy podać jedynie numer pesel, a resztę potrzebnych informacji uzupełni lekarz. Zwolnienia można wystawić również przez urządzenia mobilne.

Kontrola zwolnień lekarskich

Dzięki wprowadzeniu e-zwolnień skrócił się proceder nadużyć zwolnień lekarskich przez pracowników. Zwiększyła się dzięki temu skuteczność prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wypłacane świadczenia ZUS zostały przyspieszone.

Upoważnienia do odbioru e-zwolnienia lekarskiego.

Należy pamiętać, jeśli pracodawca jest płatnikiem składek, może założyć swój osobisty profil lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie. W takim przypadku profil może założyć i dla płatnika i dla pełnomocnika lub tylko dla pełnomocnika.

Zwolnienie lekarskie elektroniczne - e-zwolnienie