Jak działa e-recepta?

E-recepta, to wygodna alternatywa w dobie XXI wieku. Wygoda, a przede wszystkim szybkość zleceń, wpływa na nasz komfort, czas i zadowolenie.

Jak otrzymać e-receptę?

E-receptę możemy uzyskać w formie tradycyjnej lub elektronicznej. W wersji online, musimy wybrać sposób powiadomienia czy będzie to e-mail, SMS czy obydwie opcje. Jeżeli wybierzemy opcję internetową, musimy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta i wybrać odpowiednią ją oraz zaakceptować. Jeśli wybierzemy drugą wersję, nie musimy logować się w IKP, wystarczy zgłosić opcję recepty papierowej lekarzowi.

Jak zrealizować e-receptę?

To bardzo proste, do realizacji będzie potrzebny numer pesel, oraz specjalny kod, który otrzymasz od specjalisty. Termin realizacji recepty elektronicznej nie może przekroczyć 365 dni od daty jej wystawienia lub podanej daty realizacji. Przy czym najczęściej ważność e-recepty wynosi 30 dni od daty jej wystawienia lub od wyznaczonej daty realizacji.

Kto może wystawiać e-recepty?

Tak samo jak w przypadku recepty papierowej taką receptę mogą wystawić: farmaceuci, lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne oraz felczerzy.

Jakie dane powinna zawierać e-recepta?

Najistotniejszymi danymi są informacje o pacjencie, osoby wystawiającej e-receptę, placówki medycznej, danych zapisywanego leku.

Ile leków może wypisać specjalista na e-recepcie?

Na jednej e-recepcie może być przepisany jeden produkt, w ilości jednego lub kilku opakowań. Odpowiednikiem całej dotychczasowej recepty papierowej jest pakiet recept, z maksymalnie 5 e-receptami. Każda z e-recept w takim pakiecie może być zrealizowana w innej aptece lub w innym terminie niż pozostałe, z zachowaniem terminu ważności e-recepty.

Korzyści wynikające z e-recepty

Udogodnienia w posiadaniu e-recepty są różnorakie i bardzo przydatne. Recepta nigdy nie będzie nieczytelna, nie zgubimy jej, jeżeli specjalista przepisał Tobie kilka leków, nie będziemy potrzebować odpisu. Nie możemy również zapominać o tym, gdyż online będziemy mieć pełną kontrolę dawkowania zapisanych dla nas leków.

Wady e-recepty

Podstawowe wady wystawiania internetowego dokumentu, to wiek lekarzy. Większość z nich jest już w wieku emerytalnym i nie chcę wdrażać się w system e-recepty. Drugim negatywnym spostrzeżeniem jest nieodpowiednie przygotowanie poradni lekarskich.