Ile Kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to świadczenie, które warto posiadać. Profesjonalna opieka lekarska, omijanie kolejek, dostęp do badań i zabiegów, duży komfort i pewność, że Ty i Twoja rodzina jesteście objęci ochroną. Ale ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Od czego zależy cena ubezpieczenia i jak je wybrać?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - co to?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest świadczeniem, które ma chronić osobę ubezpieczoną przed skutkami chorób, pomagać w utrzymaniu zdrowia i wspierać w całym procesie leczenia. Jest to jedno z podstawowych świadczeń w naszym kraju, dlatego powszechnie spotykamy się z publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jest ono oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest świadczeniem obowiązkowym. Ponadto, dla osób pracujących na podstawie umowy o dzieło mogą kupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, a ci, którzy pragną dodatkowej opieki z ubezpieczeń prywatnych.

Obecnie wiele osób decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne zamiast NFZ. Zapewniają one łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów, ponieważ placówki prywatne zatrudniają szeroką kadrę lekarską, nie tylko w liczbie, ale także specjalizacji. Dla pacjentów oznacza to brak kolejek i możliwość konsultacji z profesjonalistami w swojej dziedzinie. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to także długa lista refundowanych świadczeń, dzięki czemu pacjenci mogą liczyć na zwrot kosztów leczenia. Ubezpieczenia oferowane przez prywatnych operatorów posiadają wiele zalet i są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jeśli zdecydujesz się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego zakres dostępnych usług będzie większy niż w przypadku świadczeń obowiązkowych. W zależności od wyboru wariantu ubezpieczenia możesz liczyć na:

 • dostęp od kilkuset lub kilku tysięcy placówek współpracujących z ubezpieczycielem,
 • listę zachorowań objętych możliwością odszkodowania,
 • wizyty u specjalisty bez skierowania,
 • dostęp do drogich badań specjalistycznych (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badania genetyczne),
 • dostęp do szczepień,
 • rehabilitację,
 • opiekę stomatologiczną,
 • wizyty domowe,
 • brak ankiety medycznej,
 • infolinię medyczną
 • brak limitów na wizyty u specjalistów i wiele innych.

Czy i kiedy warto zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to dobre rozwiązanie dla każdego z nas. Niezależnie czy posiadasz ubezpieczenie obowiązkowe lub dobrowolne, dodatkowe świadczenia mogą się często przydać. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne wiąże się z dodanymi kosztami i regularnym płaceniem składek, a niektórzy nie mają na to kolejnych środków. Kto więc powinien szczególnie zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia prywatnego?

 • osoby nieposiadające ubezpieczenia - jest to dla nich szansa na otrzymanie opieki medycznej w nieprzewidzianych sytuacjach.
 • osoby przewlekle chore wymagają częstych konsultacji lekarskich, zabiegów, i wizyt w szpitalu. Prywatne ubezpieczenie zapewni szybki i prosty dostęp do specjalistów, profesjonalną opiekę i komfort z korzystania z nowoczesnych placówek.
 • rodziny z dziećmi mogą liczyć na niższe składki, ponieważ do ubezpieczenia przystępuje więcej osób. Objęcie swoich bliskich prywatnym ubezpieczeniem na pewno wyjdzie każdemu na plus.
 • seniorzy - osoby starsze wymagają dostępu do specjalnych lekarzy, badań i zabiegów. Kolejki do publicznych przychodni stale się wydłużają a wiemy, że o zdrowie trzeba dbać. Seniorzy, którzy zdecydują się na zakup prywatnego ubezpieczenia medycznego nie będą musieli długo czekać na wizyty i zawsze zostaną obsłużeni i potraktowani z największym profesjonalizmem i dbałością o ich dobre samopoczucie.
 • osoby, które cenią profesjonalną opiekę medyczną i komfort.

Od czego zależy składka prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Wysokość składki określana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe we wniosku o zawarcie umowy i polisie, a jej wysokość przez cały okres trwania ubezpieczenia jest stała i zależy od:

 • sumy ubezpieczenia,
 • zakresu ubezpieczeń dodatkowych,
 • wysokości świadczenia,
 • częstotliwości jej przekazywania,
 • charakterystyki osób przystępujących do umowy: liczby, wieku, płci, pracy.

Wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne musimy zastanowić się ile osób chcemy objąć ochroną ubezpieczeniową. Zwykle do wyboru mamy kilka wariantów, od których będzie zależeć cena naszej składki:

 • Indywidualne ubezpieczenia zdrowotne dedykowane są oczywiście jednej osobie i są najlepszym rozwiązaniem jeśli wiesz jakich świadczeń potrzebujesz. Świadczenie indywidualne możesz idealnie dopasować do swoich potrzeb i stworzyć pakiet przeznaczony dla Ciebie i służący wyłącznie Twojemu zdrowiu.
 • Ubezpieczenie dla par obejmuje ochroną dwie osoby. W zależności od ubezpieczyciela mogą być to współmałżonkowie, czy rodzic z dzieckiem.
 • Kolejnym rodzajem ubezpieczenia jest to przeznaczone dla rodziny. Będzie ono skupiać potrzeby rodziców oraz ich dzieci i dotrze do potrzeb wszystkich ubezpieczonych. Ubezpieczenie całej rodziny gwarantuje duży komfort oraz niższe składki.
 • Ostatnim wariantem świadczenia medycznego jest ubezpieczenie grupowe. Wykorzystuje go wiele firm, zarówno małych i dużych aby zadbać o zdrowie pracowników.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Ceny prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych będą się wahać w zależności od wielu czynników. Koszt polisy często zależy od samego ubezpieczonego. To on wybiera zakres ubezpieczenia i decyduje ile osób chce objąć ochroną.

A więc ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Ceny mieszczą się w kwocie kilkudziesięciu złotych. Za podstawowe prywatne ubezpieczenia zdrowotne zapłacimy nawet 30 do 80 złotych, a bardziej rozbudowane warianty ubezpieczeń będą wiązały się ze składką równą 200 złotych.

Czy każdy może kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Cena takiego świadczenia będzie dopasowana do możliwości klienta, aby każdy mógł się ubezpieczyć.

Wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ranking jest jednym z najlepszych źródeł informacji.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Liczba lekarzy

Liczba badań

Składka miesięczna

SIGNAL IDUNA Pełnia Zdrowia Polmed - pakiet indywidualny

15

110

75 zł

SIGNAL IDUNA Pełnia Zdrowia Direct+ - pakiet indywidualny

6

85

55 zł

SIGNAL IDUNA

Pełnia Zdrowia Start+ - pakiet indywidualny

15

110

99 zł

SIGNAL IDUNA Pełnia Zdrowia Polmed - pakiet rodzinny

15

110

259 zł

UNIQA Ochrona z plusem - pakiet podstawowy

9

32

68 zł

UNIQA Ochrona z plusem - pakiet rozszerzony

24

164

130 zł

LUXMED Promed

30

ponad 300

368 zł

TuZdrowie Zdrowie Basic

13

190

49 zł

TuZdrowie Komfort

24

221

73 zł

TuZdrowie Premium

32

284

100 zł

TuZdrowie Zdrowie Presige

36

466

211 zł

SIGNAL IDUNA Pełnia Zdrowia Direct+ - pakiet rodzinny

6

85

192,50 zł

SIGNAL IDUNA

Pełnia Zdrowia Start+ - pakiet rodzinny

15

110

345,50 zł

 

Jak wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Wybór prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może być wyzwaniem. Pod uwagę należy wziąć kilku ubezpieczycieli i rozważyć ich warianty. W procesie selekcji warto kierować się kilkoma wytycznymi i priorytetować najistotniejsze z nich.

Zakres gwarantowanych przez ubezpieczyciela usług

Usługi oferowane w ubezpieczeniu zdrowotnym powinny być jak najlepiej dopasowane do osoby ubezpieczonej. Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na ilość i rodzaj oferowanych badań i zabiegów. Można również sporządzić własną listę podstawowych i obowiązkowych świadczeń, które muszą znaleźć się w ubezpieczeniu, ponieważ pozwoli to zawęzić poszukiwania i odnaleźć idealne ubezpieczenie.

Dostęp do specjalistów

Oprócz licznych badań i zabiegów ważny jest dostęp do konsultacji lekarskich. Podstawowe warianty prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych gwarantują wizyty u takich specjalistów jak interniści, pediatrzy czy ginekologa. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy endokrynologa, kardiologa, gastrologa czy chirurga, musisz wybrać bardziej rozbudowane ubezpieczenie.

Liczbę, lokalizację i stan placówek medycznych

Dobrze zlokalizowane przychodnie i szpitale są kolejnym kryterium, które trzeba rozpatrzeć. Osoby nieposiadające samochodów a także poruszające się na wózkach inwalidzkich powinny sprawdzić jakie placówki współpracują z ubezpieczycielem, czy można łatwo i szybko do nich dotrzeć i czy są dostosowane do różnych potrzeb oraz czy ich standard odpowiada wymaganiom osoby ubezpieczonej.

Czas oczekiwania na wizytę

Jednym z głównych powodów, dla których Polacy wybierają prywatne ubezpieczenie zdrowotne zamiast nfz są kolejki. Czas oczekiwania na wizytę lub specjalistyczny zabieg trwa bardzo długo, a zazwyczaj pomoc potrzebna jest od razu. Ubezpieczenia prywatne umożliwiają umówienie wizyty czasami nawet tego samego dnia. Kolejki są diametralnie krótsze, co może mieć ogromne znaczenie przy nagłych chorobach.

Karencję

Rozważ przedmiot karencji, czyli czasu bezpośrednio po zawarciu umowy, w którym ubezpieczony nie jest objęty ochroną. Karencja może być związana np. z prowadzeniem ciąży, czy dotyczyć specyficznych rodzajów badań.

Jakość obsługi klienta

Dostęp do infolinii, dedykowanego konta pacjenta, kultura osobista personelu i ich profesjonalność często mogą przechylić szalę zwycięstwa na jedną stronę. Dlatego przed podjęciem ubezpieczenia warto dowiedzieć się jak prezentuje się jakość obsługi klienta.

Cenę

Cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest jedną z ważniejszych kwestii, które trzeba przeanalizować.